Zapowiedz podpisania przez rząd Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, to dobry krok na przyszłość. Konwencja ta daje ochronę kobiet przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji.
Konwencja przedstawiona została w maju 2011 roku w Turcji do podpisu, a do tej pory podpisało ją 21 z 47 państw Rady Europy. Obowiązkiem państw- stron jest m.in. utworzenie specjalnej infolinii dla ofiar przemocy, ośrodków wsparcia, portalu informacyjnego oraz monitorowanie tej problematyki. To również opracowanie przez policje procedur chroniących przed wiktymizacją wtórną. Naszym zdaniem pomimo wątpliwości jakie budzi ten dokument szczególnie m.in w sferze sprzeczności z konstytucją, to i tak może stanowić dużą pomoc dla kobiet dotkniętych wszelkimi formami przemocy, w domu, pracy, na ulicy. W Polsce na temat tej przemocy mamy bardzo dużo rozważań kryminologicznych i prawnych. Przemoc ta jest zjawiskiem występującą we wszystkich kulturach i dotykającą różnych sfer społecznych, niezależnie od ich wykształcenia, zamożności czy też wyznania.
Rozmiary tego nie do końca rozpoznanego problemu są naszym zdaniem niewystarczające i zaniżone, opierające się głównie na prowadzonych postępowaniach przez organy ścigania i ta sfera wg. nas wymaga podjęcia badań metodą wywiadu bezpośredniego przez organizacje pozarządowe, które dają gwarancje obiektywizmu. Wyniki tych badań powinny stanowić jedno z głównych źródeł informacji do planowania kolejnych skutecznych przedsięwzięć. Oczywiście dyskusji i analiz będzie wymagała również analiza dotychczasowych rozwiązań prawnych, a głównie jej skuteczności.
Zmiany w tym zakresie, nawet jeśli konwencja nie zostanie ratyfikowana, muszą nastąpić. Duża rolę będą tutaj odgrywały organizacje pozarządowe, które w coraz większej ilości współpracują w różnych dziedzinach z centralnymi szczeblami władzy. To proces który w Polsce jest pomimo wielu problemów budowany. Coraz więcej instytucji powierza organizacjom pozarządowym ( outsourcing) swoje zadania, dzięki temu poprzez wybranie odpowiedniej fundacji, czy też stowarzyszenia za mniejsze pieniądze można m.in. zapewnić wysoką jakość usług. Outsourcing to również wysoka gwarancja jakości działania.
Outsourcing to ważny trend, którego dynamika pomimo niesprzyjających warunków gospodarczych w Europie Zachodniej bynajmniej nie maleje. Naszym zdaniem zlecanie zadań organizacjom pozarządowym w sferze szeroko rozumianej przemocy, zaczynając od organów centralnych administracji państwowej kończąc na gminach, to szansa osiągniecia wymiernych korzyści dla całego Państwa. Wspomniane kwestie są jednymi z najważniejszych priorytetów fundacji Tarcza i w tym kierunku w dalszym ciągu będziemy rozwijać swoją działalność współdziałając m.in. organami centralnej administracji państwowej oraz innymi organizacjami pozarządowymi.