„WSPARCIE SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W POLSCE – NOWE OTWARCIE” było tematem konferencji jaka odbyła się w Warszawie dniu 23 marca 2016r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na którą został zaproszony przedstawiciel Fundacji Tarcza.
Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem Pani Beaty Szydło, Prezesa Rady Ministrów na temat m.in. budowania kapitału społecznego i wspierania organizacji pozarządowych w prowadzeniu zaawansowanej działalności. Należy i trzeba według Pani premier wspierać i wzmacniać Polaków, którzy poprzez realizacje swoich pasji pomagają ludziom i reagują na ważne społeczne potrzeby.
Pan prof. Piotr Gliński, I Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swoim wystąpieniu mówił o rozwoju społeczeństwa obywatelskiego jako strategicznego wyboru państwa. Mówił o odległym miejscu w jakim znajdują się polskie organizacje w porównaniu do organizacji działających w części zachodniej Europy i proponował rozwiązania jak to naprawić.
Prezentację założeń Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przedstawił Pan minister Wojciech Kaczmarczyk , Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, organizator konferencji. W trakcie wystąpienia pan minister przedstawił m.in. studium przypadku sprawy załatwianej przez instytucje w sposób przewlekły i niewłaściwy.
Wybrane przez uczestników konferencji z całej Polski „przykłady” działania instytucji w Polsce i „oceny” przez ekspertów niektórych projektów unijnych, były kontynuowane nie tylko w kuluarach ale również w zespołach tematycznych. Wiedza ta naszym zdaniem na pewno wymaga dogłębnego sprawdzenia i jeśli się uwagi potwierdzą będzie to pomocne do wprowadzenia zmian, również w obszarze prawnym.
Jako Fundacja Tarcza i z naszego obecnego doświadczenia, dostrzegamy w naszych obszarach działalności od kilku miesięcy zmianę na dużo lepsze, zarówno we współpracy z urzędami administracji rządowej jak i państwowymi jednostkami organizacyjnymi.
Pan minister Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP mówił o roli organizacji pozarządowych w odbudowie wspólnoty i wsparciu pana Prezydenta RP w tych przedsięwzięciach.
Pani Kulik – Bielińska z Fundacji im. Stefana Batorego mówiła m.in. o organizacjach strażniczych w Polsce patrzących władzom na ręce , monitorujące ich działania, organizacjach będących filarem demokracji i pełniących społeczną funkcje kontroli. Aktywnych w tym obszarze organizacji w Polsce jest ok. 20, a potrzeby są dużo większe.
W stanowisku naszym jako fundacji Tarcza, organizacje pozarządowe w Polsce muszą się dywersyfikować i stawać się coraz bardziej niezależne. Trzeba i należy organizacjom pomagać w dojściu do stabilności i niezależności. Optymistyczne i budujące, że rząd dostrzega tę potrzebę i planuje niezwłocznie uruchomić mechanizmy wsparcia. Dla nas szczególnie bliskie wsparciu są te organizacje w małych miejscowościach, które założyli rodzice i nauczyciele po to aby ratować małe szkoły przed likwidacją. Miło było usłyszeć również na konferencji nasz jako fundacji Tarcza bardzo duży i dobry wkład w tym zakresie. Dla Tarczy jest to dopiero pierwszy krok, kolejne przed nami. Pan minister Wojciech Kaczmarczyk na konferencji mówił o wykorzystywaniu doświadczeń z instytucji zagranicznych m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Kanady. Fundacja Tarcza w tym obszarze już uczestniczy w spotkaniach i rozmowach z przedstawicielami instytucji z Niemiec i Danii na temat wykorzystania ich doświadczeń i skorzystania z ich pomocy. Co ważne i co my już wiemy, najważniejsze dla instytucji zagranicznych jest wysoki profesjonalizm w realizacji zadań i skuteczne wsparcie w obszarze faktycznie potrzebnym społeczeństwu. I tutaj należy podziękować administracji rządowej, państwowym jednostkom organizacyjnym i Komendzie Głównej Policji za pomoc w tym zakresie jaką fundacji Tarcza udzielają. Gdyby nie ta pomoc, którą w ostatnich miesiącach szczególnie widać, nasze działanie byłoby bardzo utrudnione.
Naszym zdaniem wymiana doświadczeń uczestników tej pierwszej konferencji stała rezerwuarem pomysłów i rozwiązań dla Rządu, ale i dla nas samych też. Różniliśmy się jako organizacje w wielu obszarach, ale w jeszcze większej części byliśmy zgodni. Najcenniejsze dla nas była możliwość merytorycznej wymiany zdań i poglądów.
~Witold Bodziony