Rozmowy o dobrym rządzeniu

10 grudnia w Centrum Projektów Europejskich w Warszawie spotkają się przedstawiciele  instytucji i organizacji, które podjęły się wyzwania związanego z wdrażaniem innowacji. Będą wśród nich również delegaci nowosądeckiej Fundacji Tarcza.

Okazją do spotkania jest seminarium Krajowej Sieci Tematycznej w obszarze Dobre rządzenie.

Przedstawiciele Tarczy będą dzielić się spostrzeżeniami z realizowanego przez nich projektu „opracowanie i upowszechnianie innowacyjnego modelu kontraktowania przez gminy usług społecznych w zakresie edukacji podstawowej”.

Tłumacząc najprościej – ich projektowe zadanie polega na stworzeniu bazy wiedzy i doświadczeń, które ułatwią ratowanie małych szkółek zagrożonych likwidacją poprzez przekazywanie organizacjom pozarządowym. Jest to proces trudny dla wszystkich: dla samorządów, kadry pracowników szkół oraz osób zdecydowanych przejąć trud prowadzenia placówek. Załoga Tarczy stara się znaleźć sposoby na to, aby maksymalnie ułatwić wszystkim stronom przejście przez niełatwą zmianę. Chodzi także o to, aby stworzyć warunki, w których szkoły będą mogły funkcjonować sprawnie, bezpiecznie, uczyć na wysokim poziomie i dawać możliwości rozwoju zawodowego swoim pracownikom.
Wdrażaniu innowacji zwykle towarzyszą problemy związane z oporem przeciwko zmianom. Przyzwyczajone do status quo, niechętne wobec nowych rozwiązań grupy ludzi chcą powstrzymać proces zmian, często bez racjonalnych przesłanek. Omawianie problemów  wpisanych w proces  wdrażania innowacji jest właśnie celem spotkania zaplanowanego na 10 grudnia.

W spotkaniu wezmą udział także Piotr Krasuski – Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania EFS z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego,  Krzysztof Więckiewicz – Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego, Marta Chydrasińska – przedstawicielka resortu pracy,  Janina Szmuda – Koordynator ds. Komisji i Zespołów Eksperckich Związku Województw RP, Tomasz Potkański – zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich oraz Marzena Wojda – Dyrektor Programu „Dobre rządzenie”z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Na zdjęciach – szkolenia fundacji Tarcza realizowane w ramach projektu w jednej z małopolskich szkół ocalonych przed likwidacją – w Bugaju.